SuperCrawl SuperCrawl

yup i’m late posting this……. today music tomorrow art!

via the spec

http://www.thespec.com/news-story/4075030-a-supersized-james-street-north-supercrawl/

 

FRIDAY (6 p.m. to midnight)

Hamilton Community Foundation/Exclaim! Zone (Colbourne St. at James N.)
6 p.m. — Engine Empire
6:45 — Sensei
7:30 — Suuns
8:35 — Les Trois Accords
9:45 — Young Galaxy
10:55 — Wintersleep

ArcelorMittal/Y108/Dr. Disc Stage (Parking lot next to Dr. Disc, Wilson and James N.)
6:05 — Paula Perri
6:55 — ArcelorMittal Dofasco Community Announcement, featuring Circus Orange
7:20 — City and the Sea
8:20 — The Danks
9:20 — Pucumber Sasssquash Family Band
10:20 — Cowlick

SATURDAY (Noon to midnight)

Hamilton International Airport Zone (James N., between King and King William)
12:15 — Haolin Munk
1 p.m. — Burlington Slam Project
2:05 — PS I Love You
3:10 — Steve Strongman
4:20 — Eight and A Half
5:50 — Said The Whale
7:20 — Joel Plaskett Emergency
8:50 — Yo La Tengo
10:45 — Passion Pit

Hamilton Community Foundation/Exclaim! Zone (Colbourne St. at James N.)
Noon — Wtchs
12:50 — Doldrums
1:40 — The Pack AD
2:45 — Ambassadors
3:45 — Sandro Perri
4:55 — Speedy Ortiz
6:05 — Diamond Rings
7:20 — Chelsea Light Moving
8:50 — Metz
10:20 — F**ked Up

ArcelorMittal/Y108/Dr. Disc Stage (Wilson at James N.)
12:00 — Hamilton Conservatory for the Arts
1:40 — Defining Movement (dance)
2:30 — Hamilton Children’s Choir
3:15 — Abigail Richardson-Schulte
4 p.m. — Hamilton Philharmonic Orchestra, with Hachey the MouthPEACE
5:05 — Allegories
6:10 — Terra Lightfoot
7:15 — Ascot Royals
8:55 — Dinner Belles
10 p.m. — Illitry
11 p.m. — The Dirty Nil

Circus Orange Event Area (Wilson, just east of James N.)
8:05 — Circus Orange

Supercrawl Electronic Stage presented by Red Bull (Inside the AGH Design Annex, 118 James N.)
9 p.m. — Parking Exit (Choose Up)
10:30 — Nautiluss (Turbo, 3024)
11:30 — Ikonika (Hyperdub)
12:45 — Egyptrixx (Night Slugs)

Green For Life Waterfront Zone (Pier 8, near Williams Coffee Pub)
Noon — Weekend Riot Club
1 p.m. — TV Freaks
2 p.m. — Hammer City Roller Girls
3:30 — Zacada Circus
4:30 — Ron Hawkins and the Do Good Assassins
5:30 — Jacob Moon
6:20 — Fry Truck
7:15 — Highnote Ramblers
8:20 — Young Rival
9:50 — LeE HARVeY OsMOND, with guests Amy Helm, Matt Andersen, Michael Timmins, Oh Susanna, Paul Reddick

For more information, visit supercrawl.ca